Sadok.vln.dp.ua

Садок

Имя: Пароль:

Топ 10

Останні коментарі

Теги

02 Лютий 2017

Топіар

 

Озброївшись знаннями з книг і досвідом своїх знайомих, самі «просунуті» садівники потихеньку, методом проб і помилок, підступають до справжніх вершин садового мистецтва, підкорити які під силу тільки професіоналам. Одна з таких вершин - топіарне мистецтво.

Єгипет
Єгипет

«Топіарі», або «топіарі» - це мистецтво надавати рослині декоративну форму шляхом його обрізування. В принципі, та ж стрижка. Хоча, дивлячись на фігурне рослинне пишність, яке можна зустріти в парках усього світу, можна зрозуміти фахівців, які вважають за краще називати цей напрямок садового мистецтва «на іноземний манер». Адже язик не повертається сказати, що всі ці дивно красиві рослини, як ніби створені чарівною паличкою садової феї, просто-напросто підстригли!

м Агра, Індія
м Агра, Індія
Стрижка топиарной огорожі в Агре
Стрижка топиарной огорожі в Агре

Правда, садівники, навіть початківці, ніколи не скажуть це легковажне «просто-напросто». Мистецтво топіарі - дійсно одне з найбільш трудомістких і кропітких, що вимагає не тільки професійних навичок і художнього смаку, але і колосального терпіння. Це, до речі, могли б підтвердити навіть стародавні римляни, які вважаються родоначальниками топиарного мистецтва.

Англійське слово «topiary», яке ми використовуємо зараз, походить від латинського «topiarius», що означає «садівник».

Сад Museum Geelvinck-Hinlopen в Амстердамі
Сад Museum Geelvinck-Hinlopen в Амстердамі
Сад Museum Geelvinck-Hinlopen в Амстердамі
Сад Museum Geelvinck-Hinlopen в Амстердамі

В

Старовинний англійський сад Найманс
Старовинний англійський сад Найманс
Версаль
Версаль
Версаль
Версаль

В даний час сади в стилі «топіарі» можна зустріти по всьому світу, починаючи від Індії і Китаю і закінчуючи США. Кліведен, Кенонс Ешбі, Левенс Холл в Англії, Арборетум Ханневелл, Лонгвуд, Колумбус Топіарі Парк в США, сади Нішат, Амбер, Піжор в Індії, чудовий Сан-Сусі в Німеччині, сади Фонтенбло, Брессі, Шантіньі, Вілландрі у Франції, наші Кусково , Петродворец, Царське Село ... Ці знамениті назви - всього лише невелика частина зразків топиарного мистецтва. Заглянувши в ці рукотворні райські куточки, можна переконатися, що топіарі - це окремий світ, який є не тільки свідченням майстерності та багатої фантазії садівника, але також виразом певної філософії і ознакою вишуканого стилю життя.

Петродворец
Петродворец

Наприклад, знаменита на весь світ фігура Міккі Мауса в «Діснейленді» - «лейбл» фірми, що налаштовує на веселий безтурботний лад. А парки, цілком присвячені зеленим скульптурам динозаврів, - це і розвага, і джерело нових знань для відвідувачів.

Побувавши в парку, де абсолютно всі, починаючи від головної алеї та закінчуючи маленьким квіткою, точно відтворює картину знаменитого художника, відчуваєш особливу естетичну насолоду. А як чудово виглядає сад, витончені стрижені огорожі якого символізують романтичні переживання і історії! Тут є місце і легкому хвилювання, і дикої ревнощів, і крові, пролитої на дуелі через дами серця, і листів вітряної коханої, і розлитим сльозам самотності ... Можете уявити собі, як висловити всі ці почуття за допомогою стриженого чагарнику? А філософи від топіарі не тільки представляють, а й століттями втілюють всі ці яскраві емоції в різних садових елементах.

Топіар в стилі «шість соток»

А чи можемо ми з вами розповісти світу про свої почуття таким незвичайним способом? Так, звичайно, проте для цього доведеться як слід постаратися.

Якщо ви всерйоз вирішили зайнятися мистецтвом топіарі, вивчіть якомога більше літератури на цю тему. Не варто обмежуватися однією-двома статтями в популярних журналах - щоб зрозуміти основи цієї технології, потрібно «перелопатити» не одне видання. Перше і головне, що ви винесете з будь-якої книги або журналу, - це те, що фігурна стрижка рослин - дуже складна, відповідальна, і, головне, неспішну справу.

Індійський заєць
Індійський заєць

Не варто очікувати, що вже через місяць зелений заєць або лев на вашій ділянці будуть залучати до себе заздрісні погляди сусідів і перехожих. Звичайно, ви можете придбати готову топіарне форму, яка миттєво прикрасить парадний ґанок будинку або «гостьову» частину саду. Однак не забувайте - це жива рослина, і якщо за ним постійно не доглядати, не підтримувати його ідеальну форму і, головне, не плекати його в десять разів більше звичайного, ваш дорогий топіар досить швидко пропаде.

На жаль, наші північні умови не дозволяють садівникам особливо «розмахнутися» у виборі рослин. Можливо, у продажу ви зустрінете найрізноманітніші сорти дерев і чагарників, проте далеко не всі вони зможуть винести наші перепади температур, а також вітер і високу вологість. Більшість ландшафтних дизайнерів рекомендують в якості основи для північно-західного топіарі липу мелколистную, клен польовий, ялину звичайну, японські спіреї, барбарис звичайний, козацький або середній ялівець, кизильник блискучий, снежноягодник, барбарис, тую західну, смородина, чорноплідна горобина.

Безсумнівно, величезну роль у виборі рослин грає їх декоративність. Тому, виглядаючи «піддослідний» кущик, звертайте увагу на екземпляри з дрібним листям (хвоєю). Акуратно підстрижені, вони утворюють щільну «махрову» поверхню без просвітів і «лисин». Бажано, щоб обраний сорт характеризувався досить повільним зростанням. Крім того, рослина має утворювати нові пагони протягом усього життя, і на його стовбурі має бути досить багато «сплячих» бруньок. Одним з найбільш підходящих варіантів для початківців топіарістов може стати японська спірея. З її допомогою можна створювати невисокі, але досить витончені і щільні садові скульптури.

Ваш вибір повинен бути обумовлений ще й тим, яку саме форму рослини ви хочете отримати. Досягнення топиарного мистецтва можна розбити на кілька груп. Перша, на вигляд найпростіша - це стрижена огорожа. Здавалося б, що може бути легше - висадити в ряд кілька кущів одного виду, підстригти і насолоджуватися зеленою стіною замість нудного забору! Тим більше, що за допомогою такої огорожі можна зонувати простір саду, надійно сховатися від сусідських поглядів, виділити і прикрасити дитячу площадку або створити незвичайне обрамлення для клумби. Однак на практиці рівно підстригти чагарник не так-то просто. Служіння музі топіарі не терпить ніякої суєти, і ідеально рівний зелений «парканчик» вийде у вас в кращому випадку на четвертий-п`ятий рік постійної стрижки.

Поради

  • Не скупіться на хороший інструмент. Для створення садової скульптури вам знадобляться шпалерні ножиці, секатор (або їх електричний варіант - пневмоножиці та кущорізи), садові пила, сучкорез.
  • Якщо ви влаштовуєте у себе на ділянці живопліт, не забудьте придбати і «запасні» рослини. Їх потрібно висадити десь в саду і підстригати так само, як і їх побратимів в «зеленій стінці». Для невисокою огорожі (до 1 м) підійдуть барбарис Тунберга, карликові сорти снежноягодника і туї західної. Для зелених «зборів» (висотою до 1,8 м) можна вибрати липу, тую, ялина, а з чагарників - великі сорти барбарису, кизильник, ялівець.
  • Ви цілком можете створити власний присадибну «грін арт». Для цього знадобиться горщик, прикріплений до нього дротяний каркас і два-три екземпляри мелколистного плюща, висадженого по краю горщика. У міру зростання ліан обплітає ними каркас, підв`язуйте батоги, прищипують їх верхівки, щоб рослина краще гілкувалася, і обрізайте бічні пагони. Така зелена скульптура влітку прикрасить ваш сад, а взимку - будинок.

Завжди в формі

Наступний щабель, більш бажана для багатьох садових романтиків, - це рослинна скульптура. Щоб у вашому саду сформувалося щось, що могли б упізнати як «качечку» або «черепаху» не тільки ви, але і ваші гості, має пройти кілька років кропітких зусиль. Але починаючому садівникові в будь-якому випадку не варто братися за створення таких складних фігур. Почніть з простих геометричних форм: куба, кулі, конуса. Через п`ять років регулярної обрізки отримаєте цілком стерпний «глобус». Для зручності можна використовувати спеціальний каркас із дроту. Все, що «визирає» з сітки, потрібно буде обрізати.

Не так давно утворилося ще одне відгалуження мистецтва створення зелених скульптур - так званий «грін арт». Незвичайні вуличні конструкції - чіткі фігури і витончені статуї - як ніби повністю складаються з квітів або строкато забарвлених рослин. Насправді це металеві каркаси, заповнені мохом, землею і пінопластом, куди висаджують сланкі однорічні та ліани. Інший варіант - безліч осередків, в які вставляються горщики з яскравими бегоніями, чорнобривцями, колеус і т. Д. Всередину конструкції підводиться шланг для поливу. Як і багато прекрасні речі, живуть такі статуї недовго, всього один сезон.

Ще одним варіантом топіарі можна назвати шпалеру - формовку рослин в одній площині. Гілки витягають в лінію, завдяки чому можна отримати не тільки ефектну деталь дачного ландшафту - красивий зелений коридор, а й, скажімо, досить економний по площі фруктовий сад.

Грін арт (м Ставрополь)
Грін арт (м Ставрополь)
японський бонсай
японський бонсай

Різні форми можна надавати і штамбові деревам, вистриг їх, наприклад, у вигляді куба або циліндра. Мабуть, самим цікавим і складним варіантом тут може стати своєрідна альтанка з декількох стовбурів штамбових дерев з об`єднаною кроною.

Своєрідним топіарі можна вважати і знаменитий японський бонсай. Адже за цією технологією покладено не тільки змінювати форму гілок, але і підстригати їх. Виростити бонсай самому дуже непросто, але створити щось в цьому стилі ви, звичайно, можете. Головне, знову ж таки, не помилитися у виборі рослини. Мабуть, в наших умовах найбільш підходящою основою стануть хвойні - сосна і ялівець.

Золоті правила топіарі

У будь-якому випадку, яку б форму ви не вибрали, створювати топіар потрібно з урахуванням кількох «золотих» правил:

  • вік рослини повинен бути не менше п`яти років;
  • не можна підстригати тільки що пересаджені кущі та дерева - цим можна буде зайнятися тільки через рік, коли вони досить зміцніють;
  • вкрай небажано за один раз знімати більш третини зеленої маси - рослина може не витримати такого жорстокого поводження;
  • не слід влаштовувати свої «перукарні» досліди частіше двох разів на рік і перед зимою;
  • дерево або чагарник, форму якого штучно змінили, стає особливо вразливим перед примхами природи, тому пестити і леліяти його тепер потрібно особливо ретельно.

Якщо, уявивши собі всі труднощі, ви все-таки не відступили від свого задуму, значить, ви - той самий ентузіаст, у якого напевно все вийде.

Ваш особистий Версаль чекає вас!

За матеріалами «Ландшафтні рішення» № 2 (04).

Фото: Рита Брилліантова, Тетяна Чечеватова, Олеся Бєляєва

 

Прочитано: 1328 раз(и)

Коментувати


Copyright &copy 2009-2024 http://sadok.vln.dp.ua/

| Новини| СП по садовим рослинам та супутнім товарам| Календар садівника| Відеоуроки| Мої рослини на продаж| Виноград| Суниця-полуниця| Плодові дерева| Персики, нектарини| Ягідні кущі| Садові квіти| Добрива, хімікати, освітлення, полив, поради| Ландшафтний дизайн, декоративне садівництво |